Rodzaje cellulitu. Jak pozbyć się cellulitu wodnego, tłuszczowego oraz cyrkulacyjnego?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że istnieje nie jeden rodzaj cellulitu. To dlatego, że każdy typ zmian wygląda dosyć podobnie. Jednak ze względu na główną przyczynę, a co za tym idzie, różnice w strukturze zmian, wydzielamy cellulit wodny, tłuszczowy oraz cyrkulacyjny. Warto jednak wspomnieć, że w każdym przypadku cellulit można ogólnie zdefiniować jako nierówności w strukturze skóry. Są one budowane z jednej strony przez lipidy, z drugiej zaś przez mieszankę wody i toksyn. Ich nierównomierne rozmieszczenie powoduje powstawanie charakterystycznych grudek. Bardziej szczegółowe różnice w formowaniu nierówności determinują poszczególne rodzaje cellulitu.

Cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy jest chyba najbardziej znanym rodzajem. Przyczyną jego powstawania jest nadmiar komórek tłuszczowych, które pojawiają się na przykład w efekcie nagłego, nadmiernego przyrostu wagi. Zwiększone lipidy, nierównomiernie rozłożone zaczynają formować grudki. Komórki tłuszczowe otoczone są przez mieszankę wody oraz toksyn,  które dodatkowo stymulują wzrost lipidów. Z tym rodzajem cellulitu wiąże się czasem bolesność podczas uciskania.

W przypadku tego rodzaju zmian warto kłaść nacisk na redukcję komórek tłuszczowych. Dlatego też z diety należy wyeliminować tłuste, przetworzone produkty. Pomoże też aktywność fizyczna. Na sport warto przeznaczyć co najmniej 40 minut, 3 razy w tygodniu.

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu tłuszczowego przy pomoc kremu? Wybierając kosmetyki warto zwrócić szczególną uwagę, aby w składzie znalazły się substancje redukujące lipidy. To jednak nie wszystko. Krem powinien zawierać także składniki detoksykujące oraz poprawiające mikrokrążenie. Dzięki temu komórki tłuszczowe zostaną szybciej usunięte. Pamiętajmy, że w tym cellulitu komórki tłuszczowe także otoczone są toksynami, które stymulują wzrost lipidów. Dlatego też oczyszczenie tkanek ma tu takie samo znaczenie, co redukcja lipidów.

Cellulit wodny

W przypadku cellulitu wodnego geneza problemu jest nieco inna. Ten typ zmian dotyczy głównie szczupłych osób. Charakterystycznym objawem jest opuchlizna ciała pojawiająca się przed miesiączką. Najczęstszą przyczyną, ogólnie mówiąc, są problemy z krążeniem krwi i limfy. Może być to efekt np. siedzącego trybu pracy lub pracy w pozycji stojącej. W wyniku niesprawnego krążenia zatrzymywana jest w tkankach woda wraz z toksynami. Otoczone nimi komórki tłuszczowe zaczynają się rozrastać (pod wpływem toksyn). Oddzielone są właśnie tą wodną mieszanką, co skutkuje powstawaniem nierówności w strukturach skóry.

Jak szybko pozbyć się cellulitu wodnego? W tym wypadku bardzo ważne jest przywrócenie właściwej cyrkulacji krwi. Dzięki temu woda i toksyny będą mogły zostać swobodnie usunięte. Jeżeli pracujesz na stojąco lub przy biurku warto codziennie spacerować, chociaż przez kilkanaście minut. Dzięki temu pobudzone zostanie krążenie.

W kremie, który zwalczy ten rodzaj cellulitu powinny znaleźć się przede wszystkim składniki poprawiające krążenie, a także eliminujące toksyny. Sprawdzą się również substancje rozbijające lipidy. Dzięki temu kompleksowo zostanie zredukowany problem.

Cellulit cyrkulacyjny

Trzeci rodzaj cellulitu, cellulit cyrkulacyjny, to niejako połączenie cellulitu tłuszczowego i wodnego. Jest on efektem procesu równoczesnego gromadzenia się komórek tłuszczowych oraz wody z toksynami. Przyczyną może być przyrost wagi połączony z pogorszeniem mikrokrążenia.

Przy tym rodzaju cellulitu należy jednocześnie eliminować lipidy oraz nadmiar  wody i toksyn. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na sport. Pomocna będzie też odpowiednia dieta. Ograniczyć należy ilość tłustych potraw, a spożywać jak najwięcej warzyw. Pomogą one w detoksykacji. Wybierając krem antycellulitowy należy zwrócić uwagę zarówno na składniki eliminujące lipidy, jak i usuwające toksyny oraz oprawiające mikrokrążenie.

Podsumowanie

Ze względu na przyczyny pojawienia się cellulitu oraz szczegółowy proces formowania się zmian, możemy wyróżnić trzy rodzaje: cellulit tłuszczowy, wodny i cyrkulacyjny. Pomimo kilku różnic, istnieje sporo punktów wspólnych. Co najważniejsze, w każdym rodzaju cellulitu, komórki tłuszczowe są powiększone, nierówno rozmieszczone i otacza je mieszanina wody i toksyn. Dlatego też, jeżeli nie jesteśmy pewni jaki rodzaj cellulitu nas dotknął, i tak możemy skutecznie walczyć z pomarańczową skórką. Bez względu na rodzaj zmian powinno się bowiem szukać w kremach składników redukujących lipidy, usuwających toksyny oraz poprawiających krążenie. W każdym przypadku takie komplementarne działanie da najlepsze efekty. W każdym przypadku pomoże także zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Ostrożnie natomiast należy traktować tabletki na cellulit. Nie są one bowiem w stanie samodzielnie usunąć problemu. Mogą ewentualnie zawierać ziołowe mieszanki, które zadziałają jak suplement diety, wspomagając nieco walkę z pomarańczową skórką.