krem-vialise.pl

krem-vialise.pl – moda, uroda, lifestyle

Zdrowie

Fizjoterapia- dziedzina, która pomaga postawić rekonwalescenta na równe nogi

Kontuzja to zawsze duży problem. Obojętne, której kończyny ludzkiego ciała dotyczy. Proces jej leczenia zawsze trwa długo. A fizjoterapia stanowi podstawowe narzędzie każdej rehabilitacji po kontuzji.

Co wlicza się do fizjoterapii?

Po pierwsze wszelkie zabiegi lecznicze, które mają usprawnić pracę wszystkich uszkodzonych mięśni. Wszelkie nagrzewania, prądy i lasery mają sprawić, że kontuzjowana kończyna powróci wkrótce do pełnej sprawności. Zabiegi lecznicze to jedno, ale równie ważne w czasie leczenia kontuzji są ćwiczenia z rehabilitantem.

To przede wszystkim dzięki nim widoczne są postępy i zwiększa się zakres ruchów kontuzjowanej kończyny. By rehabilitacja przebiegała płynnie zajęcia z rehabilitantem, przynajmniej na początku powinny odbywać się codziennie. Tylko regularna praca z fizjoterapeutą jest gwarantem szybkiego powrotu do zdrowia.

Najczęściej popełniane błędy przez osoby kontuzjowane?

Po pierwsze osoby w trakcie rekonwalescencji zazwyczaj lekceważą swój stan zdrowia, twierdząc, że to błahostka i nic im nie dolega, Nie zdają sobie sprawy, iż forsując złamaną nogę czy rękę, mogą tylko opóźniać powrót do zdrowia. To, że nie czują się w tej sytuacji uziemieni w domu to spory plus. Jednak nie oznacza automatycznie, że są zupełnie zdrowi.

Po drugie co ambitniejsze osoby próbują na siłę przyśpieszyć rehabilitacje. Nie jest to dobre, bo przecież kontuzjowana kończyna potrzebuje czasy na regenerację i nie można tego faktu lekceważyć. Poza tym każdy organizm jest inny i ma swoje indywidualne tempo zdrowienia. Jest jeszcze trzecia grupa osób. Oni są tak skupieni na swoim bólu, że nie pozwalają się w ogóle dotknąć rehabilitantowi. Toteż u nich oprócz fizjoterapeuty dużą pracę do wykonania ma psycholog.

Fizjoterapia czy warto?

Ależ oczywiście. Po pierwsze łagodzi ona ból. Po drugie proces zdrowienia dzięki niej znacznie się skraca. Po trzecie stanowi miłą odmianę podczas rekonwalescencji. Po czwarte człowiek ma w ogóle powód, by wyjść z domu, chociaż początkowo nie bardzo ma na to ochotę. Ponadto przyjemnie jest popływać sobie w basenie w ramach rehabilitacji. Albo zażywać leczniczych bioprądów czy okładów cieplnych.

Równie miłe są masaże kontuzjowanej kończyny czy nawet całego ciała. Jak widać, fizjoterapia ma wiele dobrego do zaoferowania pacjentom. I nie należy się przed nią absolutnie wzbraniać. Korzystając z jej uroków -można jedynie podreperować stan zdrowia, a nie go pogorszyć. Skutkiem ubocznym niejako niezamierzonym fizjoterapii jest również wyciszenie mentalne. A to również pomaga odzyskać zdrowie.